Nowy wymiar rolnictwa

uprawa pasowa czyli Strip till No1 na rynku

UPRAWA PASOWA
RZEPAK

Rzepak ozimy jako roślina z systemem korzenia palowego szczególnie dobrze reaguje na technologie uprawy pasowej. Technologia ta pozwala na zachowanie optymalnych terminów agrotechnicznych wysiewu rzepaku. Bardzo dużym atutem są również wyrównane wschody oraz równomierny wzrost podczas okresu wegetacji.

Uprawę rzepaku ozimego zaczynamy od prawidłowego zbioru przedplonu. Równomiernie rozmieszczone na całej szerokości pracy kombajnu oraz dobrze pocięte resztki ozniwne są pierwszym krokiem do sukcesu. Należy również pamiętać o jak najniższym cieciu przedplonu. Jeśli jest potrzeba, przygotowanie pola może odbyć się za pomocą jednokrotnego przejazdu brona talerzowa – jak najpłycej – bądź brona mulczowa.

W technologii CZAJKOWSKI ST oprawę, nawożenie i siew wykonujemy w jednym przejeździe. Rośliny wysiewane są w spulchniony pas gleby za pomocą przystawki PS bądź siewnika punktowego. Należy pamiętać o odpowiednim doborze odmiany oraz redukcji obsady. Najlepszym wyborem będą odmiany hybrydowe rzepaku ozimego, które bardzo dobrze sprawdzają się w siewie w szerokich rozstawach dzięki temu, ze maja bardzo silne rozkrzewienia boczne, które odpowiadają za blisko 70% plonu. Redukcje obsady wykonujemy w celu zmniejszenia presji roślin w rzędzie. Należy pamiętać również o redukcji nawożenia startowego, ponieważ wysiewany nawóz tylko tam, gdzie siejemy rośliny oraz nie chcemy uszkodzić siewek nadmiernym zasoleniem uprawionego pasa.

Oprócz korzyści ekonomicznych takich jak redukcja obsady roślin (20-30%), redukcja nawożenia startego (20-30%) redukcja spalania paliwa oraz redukcja czasu pracy potrzebnego na uprawę rzepaku ozimego bardzo istotnym aspektem jest mulcz pozostawiony na powierzchni, który ogranicza rozwój chwastów oraz pionowe spulchnianie niemieszające gleby, dzięki któremu zaoszczędzimy wode potrzebna do rozwoju roślin. Warto tez wspomnieć o tym, ze podczas zim z małymi ilościami opadów, rzepak wysiany z zastosowaniem mulczu jest mniej narażony na wymarzanie i wysmalanie

Agregat do uprawy pasowej Czajkowski
pozwala uzyskać szereg korzyści finansowych

30

zmniejszenie nawożenia

50

zmniejszenie ilości zużytego paliwa

70

zmniejszenie czasu potrzebnego na uprawę, nawożenie i siew

Formularz kontaktowy