Rzepak

Uprawa pasowa

Rzepak ozimy jako roślina z systemem korzenia palowego szczególnie dobrze reaguje na technologię uprawy pasowej. Technologia ta pozwala na zachowanie optymalnych terminów agrotechnicznych wysiewu rzepaku. Bardzo dużym atutem są również wyrównane wschody oraz równomierny wzrost  podczas  okresu  wegetacji. 

Uprawę rzepaku ozimego zaczynamy od prawidłowego zbioru przedplonu. Równomiernie rozmieszczone na całej szerokości pracy kombajnu oraz dobrze pocięte resztki pożniwne są pierwszym krokiem do sukcesu. Należy również pamiętać o jak najniższym cięciu przedplonu. Jeśli jest potrzeba, przygotowanie pola może odbyć się za pomocą jednokrotnego przejazdu broną talerzową – jak najpłycej –  bądź  broną  mulczową.

W technologii CZAJKOWSKI ST oprawę, nawożenie i siew wykonujemy w jednym przejeździe. Rośliny wysiewane są w spulchniony pas gleby za pomocą przystawki PS bądź siewnika punktowego.

W technologii CZAJKOWSKI ST uprawę, nawożenie i siew wykonujemy w jednym przejeździe. Rośliny wysiewane są w spulchniony pas gleby za pomocą przystawki PS bądź siewnika punktowego. Należy pamiętać o odpowiednim doborze odmiany oraz redukcji obsady. Najlepszym wyborem będą odmiany hybrydowe rzepaku ozimego, które bardzo dobrze sprawdzają się w siewie w szerokich rozstawach dzięki temu, że mają bardzo silne rozkrzewienia boczne, które odpowiadają za blisko 70% plonu.

Redukcję obsady wykonujemy w celu zmniejszenia presji roślin w rzędzie.  Należy pamiętać również o redukcji nawożenia startowego, ponieważ wysiewamy nawóz tylko tam, gdzie siejemy rośliny oraz nie chcemy uszkodzić siewek nadmiernym zasoleniem uprawionego  pasa.

Oprócz korzyści ekonomicznych takich jak redukcja obsady roślin (20-30%), redukcja nawożenia startowego (20-30%), redukcja spalania paliwa oraz redukcja czasu pracy po-trzebnego na uprawę rzepaku ozimego bardzo istotnym aspektem jest mulcz pozostawiony na powierzchni, który ogranicza rozwój chwastów oraz pionowe spulchnianie niemieszające gleby, dzięki któremu zaoszczędzamy wodę potrzebną do rozwoju roślin.

Warto też wspomnieć o tym, że podczas zim z małymi ilościami opadów, rzepak wysiany z zastosowaniem mulczu jest mniej narażony na wymarzanie i wysmalanie.

Agregat do uprawy pasowej Czajkowski
pozwala uzyskać szereg korzyści finansowych

30

zmniejszenie nawożenia

50

zmniejszenie ilości zużywanego paliwa

70

zmniejszenie czasu potrzebnego na uprawę, nawożenie i siew

Technologia w zgodzie z naturą

Nowy wymiar rolnictwa

uprawa pasowa czyli Strip till No1 na rynku

Uprawa pasowa

BURAK CUKROWY

KUKURYDZA

RZEPAK

ZBOŻA

STRĄCZKOWE, ZIOŁA I KONOPIE

Napisz do nas

Formularz kontaktowy: